Historia

Międzyszkolny Klub Sportowy „KUSY” powstał w 1958 roku. W latach 1958-1977 MKS „KUSY” był klubem dwu sekcyjnym, działającym przy Szkolnym Związku Sportowym. Utalentowana sportowo młodzież trenowała w klubie piłkę ręczną i gimnastykę sportową.

W 1978 roku dołączyła sekcja siatkówki dziewcząt i wraz z nią, decyzją władz oświatowych i Zarządu Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego, klub został przejęty przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy. W następnych latach powstawały w klubie kolejne sekcje: lekkoatletyki, koszykówki, badmintona, trójboju nowoczesnego, tenisa stołowego, szachów, szermierki i gimnastyki artystycznej; niektóre sekcje, z różnych przyczyn, zaprzestały działalności.

1 kwietnia 1992 roku MKS „KUSY” został wpisany do Rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie i uzyskał osobowość prawną Od tego czasu klub prowadził działalność, zgodnie z własnym statutem, jako samodzielna jednostka organizacyjna Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego.

W styczniu 1999 r., po przejęciu placówek oświatowych przez Gminę Miasto Szczecin, klub został wpisany do ewidencji Uczniowskich Klubów Sportowych prowadzonej przez Miasto Szczecin. Klub od wielu lat uczestniczy w Ogólnopolskim Programie Szkolenia i Współzawodnictwa Dzieci i Młodzieży Uzdolnionej Sportowo.

Ze względu na ilość sekcji, liczbę zawodników oraz osiągane wyniki sportowe MKS „KUSY” zaliczany jest do największych i najsilniejszych młodzieżowych klubów sportowych w Polsce. Od 2005 roku jest nieprzerwanie liderem wśród klubów województwa zachodniopomorskiego.

MKS „KUSY” prowadzi sekcje żeńskie i męskie w kategoriach: dzieci, młodzik, junior młodszy i junior. Zespoły piłki ręcznej „KUSEGO” biorą udział w rozgrywkach o Mistrzostwo Województwa Zachodniopomorskiego, które są eliminacjami do rozgrywek centralnych o Mistrzostwo Polski lub Puchar Polski. Nasi szczypiorniści odnoszą sukcesy na ogólnopolskich i międzynarodowych turniejach piłki ręcznej. Najlepsi zawodnicy są reprezentantami Młodzieżowej Kadry Narodowej. W historii klubu zdobywaliśmy, i nadal zdobywamy, medale i puchary w najważniejszych rozgrywkach młodzieżowych, zaliczanych do Ogólnopolskiej Klasyfikacji Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży. Wychowankowie klubu zasilali w przeszłości ligowe zespoły MKS „POGOŃ” Szczecin, KS ”Handball” Szczecin, niektórzy do dziś grają w ligach zachodnioeuropejskich.

W czerwcu 2019 roku swoją działalność zakończył SPR Pogoń Szczecin, to jedyna żeńska sekcja piłki ręcznej w mieście grająca w seniorskich rozgrywkach. Dzięki zaangażowaniu środowiska sportowego, działaczy oraz byłych zawodniczek postanowiono uzupełnić tę lukę zgłaszając do rozgrywek II ligi (grupa Pomorska) – MKS Kusy Szczecin.

Potencjał drzemiący w MKS Kusy Szczecin oraz kadrze trenerskiej możemy od wielu lat podziwiać na arenach międzynarodowych, powołania do juniorskiej, młodzieżowej oraz seniorskiej kadry otrzymało dotychczas aż 11 wychowanek klubu:

Daria Zawistowska
Karolina Kochaniak
Adrianna Płaczek
Marlena Urbańska
Aleksandra Orowicz
Aleksandra Zimny
Julia Kokolus
Nikola Komorniak
Klaudia Marzec
Katarzyna Zimny
Wiktoria Stefaniak